Co ćwiczymy...

...czyli co to takiego to Tai chi

Zajęcia Tai chi oferowane przez nas na poziomie grupy początkującej to ćwiczenia rekreacyjne i prozdrowotne oparte na starochińskiej sztuce walki. Osobom, które są bardziej zainteresowane tematem (lub zainteresują się tematem w trakcie ćwiczenia) mamy do zaoferowania w ramach zajęć pełny system starochińskiej sztuki walki Chen Tai Chi Chuan (Chen taijiquan)

Chen taijiquan (chen tai chi chuan) jest sztuką walki wywodząca się z Chin, zaliczaną do tzw. stylów wewnętrznych kung fu. Jej korzenie znajdują się w małej wiosce Chenjiagou leżącej w hrabstwie Wen w Henanie, gdzie w drugiej poł. XVII w. żył Chen Wangting uznawany za jej twórcę. Od tamtych czasów sztuka ta była przekazywana głównie wewnątrz rodziny Chen z pokolenia na pokolenie. Jej obecnym spadkobiercą jest Chen Xiaowang.

Samo określenie „tai chi” jest pojęciem filozoficznym i oznacza wielką równowagę, miejsce gdzie spotykają się przeciwieństwa yin i yang tworząc jedność. Termin chuan oznacza dosłownie „pięść”, a w przenośni „szkołę walki”.

W dzisiejszych czasach taijiquan jest ćwiczone przede wszystkim jako forma rekreacji ruchowej. W zależności od preferencji ćwiczącego można skupić się na aspektach zdrowotnych systemu jak również można ćwiczyć samoobronę. To, który aspekt zostanie wybrany zależy przede wszystkim od nastawienia i zainteresowań ćwiczącego.